(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Як проходить обряд Хрещення дитини

Дорогі мами й тата, ми щиро вітаємо Вас з народженням Вашого немовляти – нової людини, яка прийшла у світ! І ось тепер у Вас попереду найважливіший церковний обряд, який часто називають другим народженням – духовним: хрещення синочка чи донечки.

Сьогодні, через значну завантаженість повсякденними турботами, мало хто встигає дізнатися, з яких дій складається Хрещення і як себе вести батькам і хрещеним в храмі під час обряду, що від них вимагається - особливо, якщо Ви хрестите свого первістка. Ось тому ми і вирішили допомогти Вам, докладно розповівши про зміст обряду хрещення, про те, як саме він відбувається. І відразу налаштовуйтесь на те, що обряд цей досить тривалий, на нього потрібно не менше сорока хвилин.
Послідовність дій Таїнства ХрещенняПослідовність дій Таїнства Хрещення

Присутність батьків (мами і тата дитини) в церкві.

Звичайно, головний учасник хрещення – Ваш малюк. Крім нього в обряді беруть участь хрещені, батюшка і, починаючи з кінця позаминулого століття, допускається присутність батьків та гостей: при цьому мамі дозволено спостерігати за хрещенням свого чада тільки в тому випадку, якщо після пологів пройшло 40 днів. Саме такий термін встановлений Церквою для процесу післяпологового очищення.

Як ви вже зрозуміли, батьки беруть участь в обряді до самого його завершення виключно як спостерігачі. Так що краще стояти подалі від місця скоєння обряду, сідати під час нього не можна.

Послідовність дій Таїнства Хрещення.

Перш, ніж приступити до самого обряду, священик в білому вбранні обходить храм по колу, читаючи молитви, потім займає своє місце перед вівтарем – хрестильної чаші. Поруч з ним стають хрещені з немовлям: якщо хрестять дівчинку, вона повинна бути на руках у хрещеної матері, хлопчик – у хрещеного батька. Якщо хрещена тільки одна, допускається, щоб малюк був у неї на руках. Дитинка до цього моменту вже може бути повністю роздягнена.

Наступна дія: батюшка читає три заборонні молитви проти зла і зречення від нього дитини. Ці молитви знають тільки священнослужителі, але хресні повинні в кінці кожної з них хреститися і вимовляти разом або слідом за священиком слово «Амінь». Потім священик і хресні повертаються обличчям на захід, і читаються ще три молитви, спрямовані проти сатани. Знову повернувшись до Вівтаря, священик читає молитви благословення немовляти, покладаючи руку на його голову. На цьому етапі священнослужитель задає питання. Спочатку, в давнину, вони призначалися хрещаємим, але при хрещенні немовлят відповісти на них повинні хресні.

Ось ці запитання і відповіді на них:
Батюшка: «Отрицаешься ли ты от сатаны?». Ответ: «Отрицаюся» (повторяется трижды)
2) Батюшка: «Отреклся ли еси сатаны?». Ответ: «Отрекохся».
Занурення в купіль дитиниЗанурення в купіль дитини

Після цього немовля вже виявляється під захистом Ісуса Христа. На завершення цього етапу хрещеним необхідно прочитати разом зі священиком молитву «Символ Віри» (текст молитви дано в кінці на картинці). Це досить довга молитва, що включає в себе всі основи і зміст Православ'я. І якщо хресні цю молитву не знають або виникають труднощі з тим, щоб запам'ятати її, в останні роки допускається читання за молитвослову, який потрібно обов'язково взяти з собою до церкви. У деяких храмах цю молитву, записану на сувої, заздалегідь вивішують перед хрещенням так, щоб вона була видна хрещеним.

Занурення в купіль.

Потім священик освячує воду в хрестильній чаші і масло (ялин), яким незабаром будуть помазувати крихітку, і тричі занурює його у святу хрестильну воду, одночасно називаючи хрестильне ім'я немовляти: «Хрещається раб божий такий-то». З чаші він передає його хрещеній або хрещеному, якому заздалегідь потрібно приготувати крижму (хрестильну пелюшку або рушник), щоб взяти в неї дитину.

Миропомазання немовляти.

Далі священик помазує немовля: лобик, очі, щічки, підборідок, грудку, ручки і ніжки, одночасно промовляючи: «Печать дару Святого Духа. Амінь.» Хлопчика він знову бере на руки і тричі обносить його навколо вівтаря. З дівчатками цей момент опускається тому, що в Православній Церкві жінки не можуть бути священнослужителями.

Потім батюшка читає декілька уривків з Євангелія і Апостола, на немовля в цей час хресні одягають хрестик і білосніжний хрестильний одяг - на знак його приналежності до Христової Церкви й ангельської чистоти, а священик по закінченні читання зістригає невеликий пучок волосся з головки малюка, волоски залишається в храмі в якості символу першого в житті жертвопринесення Богу. Обряд завершений.
Миропомазання немовляти.Миропомазання немовляти.

З яким ім'ям хрестять.

Часто це ім'я – друге для новонародженого, крім того, яким назвали його батьки. Наприклад, ім'я святого, який народився в день народження малюка або пізніше, але найближчого. Крім того, допускається хрестити і ім'ям, зазначеним у свідоцтві про народження дитини, якщо воно є у Святцях.

Коли одягають хрестильний одяг?

У деяких храмах хрестильний одяг хресні надягають на дитинку відразу після миропомазання, особливо, якщо хрещення відбувається в холодну пору року. Крім того, обряд хрещення де буде повним, таким, як він описаний вище, а десь - трохи скороченим, можуть мінятися місцями і якісь деталі або етапи обряду. Саме тому перш, ніж вибрати день хрещення, хрещеним батькам або необхідно побачитися зі священиком або настоятелем храму, в якому буде проходити обряд, і з'ясувати як тривалість хрещення, так і послідовність його етапів. А також задати інші питання, якщо вони виникли.
Коли одягають хрестильний одяг?Коли одягають хрестильний одяг?

Одяг батьків у Православному храмі.

І хрещеним, і батькам необхідно знати, що в Православному храмі вони повинні бути одягнені відповідно до вимог Церкви: у жінок обов'язково покрита голова, одяг закриває руки, як мінімум, до ліктів, неприпустимо брати участь в обряді жінкам в брюках, спідницю краще одягнути довгу. Чоловікам достатньо бути присутніми в храмі з непокритою головою, але в закритій сорочці з довгими рукавами або костюмі, навіть якщо на вулиці спекотне літо. Шорти, футболки та сорочки з коротким рукавом також неприпустимі. І, звичайно, і на мамі з татом, і на хресних обов'язково повинен бути натільний хрестик.