(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Хрещення в житті дитини

Хрещення – це ритуал наречення ім'ям, має давню історію. Перші християни змінювали своє ім'я. Чоловік, який проходив обряд хрещення, входить у воду без імені, а священик у цей час молитвою відганяв темні сили закликав сили Світла взяти людину під свою опіку і називав ім'я, по яким ті дізнаються його. Світлі сили повинні допомагати хрещеній людині. А якщо під час хрещення дітей нарікали іменами мучеників, які постраждали за віру, святі біля престолу Господнього мали можливість попросити милості за своїх «підопічних».

Спочатку не було ніяких особливих правил, за якими людина, що приймає християнську віру, обирав ім'я святого. Швидше за все був той чиї діяння йому були найбільш близькі або зачепили якісь струни в душі, або він жив поблизу.
Хрещення дитиниХрещення дитини

В VI столітті папа Григорій Великий, який був одним з самих священних людей свого часу, ввів Григоріанський календар, офіційно затвердив звичай давати при хрещенні імена святих і мучеників. Також за його наказом створювалися святці, або мінеї, в яких описувалися в календарному порядку дні народження та діяння з життя святих. Ім'я людині тепер давалося по святцях на той день, коли він приймав християнство, а також на день народження дітей, чиї батьки були християнами.

Обряд хрещення.


Обряд хрещення такий. Спочатку священик тричі читає молитву, відганяючи духів зла, які прагнуть заволодіти душею нехрещеної людини. Потім також тричі призивається Святий Дух, освячується вода, яка знаходиться в хрестильній купелі. В цю воду священик тричі занурює немовля (цілком, з головою). Для дорослих важко знайти велику купіль, тому священнослужитель, який здійснює таїнство, тричі оббризкує освітленою водою.

Вода – не просто символ очищення. Занурюючись у воду, людина як би вмирає і потім воскресає, але вже в якості християнина.

Новонародженому дається нове ім'я – християнське, і відтепер святий заступник може просити у Господа прощення і милості для людини. Святий Дух входить у новоспеченого християнина через святу воду і крапельку миррового масла, яке священик наносить на лоб. Воно означає благословення Господнє рівність усіх перед Господом.

Вибір ім’я при хрещенні дитини.


Після здійснення Таїнства Хрещення святий, ім'я якого обрано дитині, стає його небесним покровителем. Якщо цьому святому здійснюється протягом року кілька днів пам'яті (так, святих з ім'ям Олександр зустрічається близько тридцяти, Іван – більше вісімдесяти), то найближчий день після дня народження – це і є день іменин, інші ж дні пам'яті його називають малими іменинами.

Сьогодні православ'я вже не наполягає на виборі імені при хрещенні, яке здійснюється протягом семи днів від народження дитини. Вибір імені може бути будь-яким, навіть якщо святий не канонізований православною церквою. Але найчастіше для вибору
небесного покровителя в цьому випадку вибирають ім'я, співзвучне імені того, хто є охрещуваним.

З іншого боку, оскільки за чинним законодавством, хрещенню повинна передувати громадянська реєстрація новонародженого, то батьки самі вибирають ім'я дитині, яке вписується в свідоцтво про народження. В даний час у відділах Загсу досить чітко контролюється правильність написання (і вимови) повного ім'я, що дається дитині.
Таїнство хрещенняТаїнство хрещення

Якщо ім'я, під яким дитина зареєстрована відсутнє у православному місяцеслові, то це ще не означає, що слід змінювати ім'я при хрещенні. Цілком можливо, що батьки по необізнаності дали дитині православне ім'я. В такому випадку слід просто перевести його в церковно-слов'янську форму і хрестити під цим ім'ям, попередньо повідомивши його батькам охрещуваного або йому самому.

Наприклад, дівчинка Жанна, швидше за все, буде хрещена як Івана, Поліна – як Аполлінарія, Марта – як Марфа, Денис – як Діонісій і т. д. В тому випадку, коли не вдається встановити подібна відповідність (наприклад, Едуард, Ельвіра, Карл, Октябрина), священик рекомендуватиме батькам вибрати православне ім'я (краще близьке за звучанням), яке надалі буде його церковним.

Важливо знати і те, що по своїй вимові громадянське і церковне ім'я часто дещо різняться: Іван – Іоанн, Федір – Феодор, Сергей – Сергій (наголос на першому складі), Олексій – Алексій (наголос на другому складі, як і в цивільному імені).

Таким чином, дитина отримує два імені. Здавна вважається, що у людини має бути два імені, одне з яких ніхто не повинен знати, тільки хрещені батьки та батюшка, який вам дав друге ім'я. Робиться це для того, щоб ніхто не зміг вас наврочити, навести порчу, тому що ім'я має велику енергетичну міць, а будь-яке його застосування в магії може принести шкоду людині, якій воно належить.

Наречення імені здійснюється священиком, благословляючим охрещуваного і читає над ним особливу молитву. Церква продовжує вважати, що вибір імені – це вибір небесного покровителя і обов'язково слід знати день своїх іменин і історію свого святого, щоб звертатися до нього з молитвами і користуватися його захистом.