(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Хрещення дитини вдома

Бажання охрестити своє дитинча Православною Церквою вітається в будь-якому випадку. Але у всіх нас сьогодні часто не вистачає знань про церковні обряди взагалі і про обряд Хрещення зокрема.

Ми, скоріше, вирішивши охрестити новонародженого, дотримуємося сімейних традицій, не до кінця усвідомлюючи важливість цього обряду, в тому, що він - друге народження малюка, духовне: зближення його з самим Богом, який відтепер буде направляти долю нашого синочка чи доньки. Звідси і безліч питань до священнослужителів, що виникають практично у всіх батьків. І один з них - зовсім не маловажний - чи можна хрестити дитину не в храмі, а вдома?

Чи можна хрестити дитину вдома?

У Православній Церкві немає спеціальних канонів, які забороняють хрещення на дому. І в минулі століття, особливо в сільській місцевості, набагато частіше, ніж зараз, обряд проходив в домашніх умовах. І для цього були свої причини. Ми знаємо, що селянські сім'ї були майже повсюдно багатодітними, причому немовлята часто з'являлися на світ один за іншим.
Чи можна хрестити дитину вдома?Чи можна хрестити дитину вдома?

Організм матері не встигав відновитися після пологів і молодші діти з'являлися на світ набагато слабкіші своїх старших братів і сестер. Деякі з них були просто нежиттєздатні або народжувалися раніше покладеного терміну. Ось в таких випадках, коли дорога до храму могла обернутися для немовляти погіршенням стану або загибеллю, батюшку і викликали на будинок.

Хрещення в лікарні або в пологовому будинку.

Саме з тих пір в нашій церкві і залишилося умова для хрещення поза храмом, при якому ієреї хрестять на дому або в лікарні недоношених, що народилися з патологією або хворих і суттєво ослаблених немовлят. Обряд при цьому відбувається без занурення в воду, яке замінюється окропленням крихти святою водою.

Другий момент, коли хрещення на дому допустимо - відсутність умов для хрещення в храмі або храм, розташований дуже далеко від місця, де живе сім'я. Безумовно, організацію та приїзду, і від'їзду батюшки в такій ситуації беруть на себе батьки або хресні. Звичайно, і в цьому випадку через відсутність хрестильної купелі занурення замінюється окропленням.

Хрещення хлопчиків поза храмом.

Необхідно зауважити, що хоча хрещення на дому допустимо, священнослужителі настійно рекомендують все зробити для того, щоб воно здійснювалося в храмі. Особливо, якщо мова йде про хлопчика: хлопчиків, на відміну від дівчаток, під час обряду ще й тричі обносять навколо вівтаря, і тільки в цьому випадку ми можемо говорити про повне дотримання всіх умов хрещення немовляти.
Хрещення в лікарні або в пологовому будинку.Хрещення в лікарні або в пологовому будинку.

Хрещення, де немає православних храмів.

З питанням хрещення немовляти на дому дуже тісно пов'язане питання про те, що робити, якщо сім'я новонародженого живе в такому місці, де православних храмів немає взагалі? Наприклад, за кордоном? І чи можна в цьому випадку охрестити крихту самим?

Добре, якщо в сім'ї є бабуся, яка знає основні молитви і здатна прочитати їх над водою, якою потім покропить головку немовляти, знову прочитавши хоча б основні з православних молитов: «Символ Віри», «Отче наш» і «Богородице, Діво, радуйся» . Якщо ж такої можливості немає, цю функцію має взяти на себе старший член сім'ї або віруюча православна людина зі сторони. Необхідні молитви завжди можна знайти в Інтернеті і обов'язково вивчити їх напам'ять. Але в будь-якому випадку, якщо сім'я потрапила в місце, де православних храмів немає (такі міста є, наприклад, в США, Мексиці, Північній Африці і т.д.), пізніше, навіть через роки, обряд Хрещення повинен бути доповнений священнослужителем відповідно з церковними канонами.
Хрещення хлопчиків поза храмом.Хрещення хлопчиків поза храмом.

Йдеться саме про його доповнення, а не про друге Хрещення, проводити яке не можна. А для цього батькам, майбутнім хрещеним або, якщо людина вже доросла, самому крещаємому потрібно зустрітися попередньо з батюшкою і детально описати йому ситуацію. Якщо сім'я як і раніше живе в далекому Зарубіжжю, необхідно з'ясувати, де саме в цій країні є православні храми. Зокрема, в тій же Америці вони є і найчастіше перебувають у передмістях великих міст - наприклад, в передмісті Чикаго, куди можна поїхати, як тільки дитина підросте настільки, що буде в змозі перенести тривалу дорогу.

Хрещення вдруге заборонено.

І підкреслимо ще раз: друге Хрещення людини церквою заборонено. Духовно народитися - так само, як і фізично - можна тільки один раз! У нашому Символі Віри чітко і ясно сказано: «Визнаю одне (одно) хрещення на відпущення гріхів ...». Якщо Вас хрестили в дитинстві і, ставши дорослою людиною Ви хочете стати християнином свідомо, Вам достатньо згадати, що Ви - хрещена людина і постаратися жити так, як чекає від нас цього Православна Церква.