(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Хрещення дитини: традиції, правила і прикмети

В православних сім'ях, як правило, на сороковий день після народження дитини батьки замислюються про такий важливий крок – хрещення. Чи треба це робити? А якщо треба, то як? Ці найбільш поширені питання ми сьогодні і розглянемо.

Навіщо потрібно Хрещення?


Власне, майже всім православним відома церковна інтерпретація важливості хрещення – очищення від первородного гріха, знайомство з Богом, захист від «нечистих сил».
Купить все для крещенияКупить все для крещения

Але нехай пробачать мене люди віруючі, мені особисто більше подобається давньослов'янське пояснення обряду хрещення. А вважали наші предки породіллю – посередником між світами живих і мертвих – яви і нави. І перше, що робили одразу після народження – пов'язували на ручку немовляти оберіг, здатний на час (саме на сорок днів) обдурити потойбічних істот. Після закінчення цього терміну малюка хрестили за всіма канонами, він отримував свого Ангела-хранителя і з тих пір ставав недоступним для нечисті. Але крім захисту вищих сил, з обрядом хрещення дитина отримувала також і других батьків – хрещених.

Хресні батьки для дитини.


За великим рахунком, для хлопчика потрібен тільки хрещений батько, для дівчинки, відповідно, хрещена мама. Але так вже склалося, що прийнято вибирати хресних обох статей. Бути хрещеними батьками – велика відповідальність. І знову звернемося до стародавніх часів: у минулі роки саме хресні брали на виховання малюка, у разі, якщо з рідними батьками траплялося непоправне. Тому, вибираючи хрещених для своєї дитини, перш за все, подумайте: кому з свого оточення ви довіряєте настільки, що зі спокійною душею могли б віддати їм свою дитину на виховання? Насправді, це повинні бути по-справжньому близькі люди. Бажано близькі родичі, з якими ви підтримуєте хороші і близькі стосунки.

Є цікавий звичай: якщо ваш малюк (який вже трохи підріс і почав повзати/ходити) став часто падати, попросіть когось із хрещених подарувати йому щось на ніжки. Це можуть бути тапочки, колготки, носочки або щось подібне. Саме хресний власноручно повинен вибрати, купити, а потім подарувати хрещенику таку обновку. Це вражає, але якщо ви надягнете на малюка подарунок, він перестане падати. Я особисто не можу зрозуміти, чому відбувається саме так, але те, що це працює – можу поручитися.

Обряд Хрещення у православних.


Як я вже згадувала, обряд хрещення у православних проводиться на 40-й день життя дитини. Пояснень цьому кілька. По-перше, молодій мамі не можна перебувати в церкві рівно 40 днів, оскільки вона вважається «нечистою» (виходячи з фізіологічних особливостей жінки післяпологового періоду). Після закінчення цього строку, батюшка читає молитву над молодою мамою, тим самим очищаючи її.

Для немовляти ці 40 днів теж дуже важливі. У цей період у малюка організм налаштовується на правильну роботу всіх своїх систем, починаючи з серцебиття і дихання, закінчуючи режимом дня. І приблизно до сорока днів, коли «всі системи приходять в норму», нового чоловічка можна знайомити з навколишнім світом. Крім того, таїнство хрещення краще проводити в такому віці ще й тому, що малюк велику частину часу спить і не злякається нової обстановки і чужих людей навколо.
Крыжмы для крещения УкраинаКрыжмы для крещения Украина

Ще один важливий аргумент на користь хрещення на сороковий день після народження – вміння новонародженого рефлекторно затримувати дихання при зануренні в купіль під воду.

Але, зрозуміло, хрещення на сороковий день після народження не є аксіомою. Хрестити людину можна в будь-якому віці. І робити це може не тільки священик – Церква дозволяє в разі критичної ситуації матері самій хрестити малюка.

Де провести обряд Хрещення?


Тепер, коли ви визначилися з хрещеними батьками, саме час вирішити, де саме буде проведено обряд. Власне, ніякого принципового значення, в якій саме церкві ви охрестите малюка, не має. Головне, це має бути церква вашої конфесії, а велика вона чи маленька, знаменита чи ні, ролі не грає.

Після того, як ви вибрали церкву, необхідно зустрітися зі священиком і докладно розпитати його про потреби обряду. Натільний хрестик для малюка можна придбати в самій церкві і зробити це повинен майбутній хрещений батько. При цьому бажано, щоб після хрещення, дитині хрестик був пов'язаний на стрічку, а не на мотузочку або ланцюжок.
Крестильные наборы купить УкраинаКрестильные наборы купить Украина

Якщо хрестик буде придбаний в ювелірному магазині, його необхідно окремо освятити. При покупці обов'язково переконайтеся, що обираєте саме православний хрест, а не католицький: на православному хресті ноги розп'ятого Ісуса не схрещені і прибиті двома цвяхами. У той час як на католицьких - ноги Христа пробиті разом загальним цвяхом.

Що необхідно брати з собою в церкву.


У храмі перед обрядом батьки отримують іконку святого, на честь якого названий малюк. Окремо потрібно купити хрестильну сорочку або сукню – обов'язково з м'якої тканини білого кольору. Цей наряд традиційно купує майбутня хрещена мати. Також вона повинна придбати крижму – біла ажурна пелюшка (рушник), в яку приймають немовля після купелі. Цю річ потім необхідно зберігати протягом усього життя хрещеної дитини.

Можна ще придбати спеціальний мішечок, де будуть зберігатися зрізані під час хрещення пасма дитячих волосся. До речі, здавна існує повір'я: щоб у малюка життя було чистим і бурхливим, щоб він ріс доброю людиною і дуже цікавився, і щоб не було на його життєвому шляху перешкод, зрізані під час хрещення волосся, слід опустити у відкриту чисту швидку воду.

Як проходить сам обряд Хрещення.


У день хрещення хрещеним і гостям краще приїхати в храм заздалегідь. Так вони швидше налаштуються на потрібний лад, а священик прочитає з ними певні молитви. Для обряду хрещення одяг дорослих не повинен виділятися, бути яскравим. Жінкам краща спідниця до підлоги, а на голову – хустку (або шаль).

На початку обряду хрещення за традицією дівчинку тримає на руках хрещений батько, а хлопчика – хрещена мати. Після обмивання в купелі вони змінюються: тепер дівчинку тримає хрещена, а хлопчика – хрещений. Малюк на час проведення обряду не повинен бути сильно одягнений. Інколи священики вимагають зняти навіть підгузник.
Таинство крещения - как правильно крестить ребенкаТаинство крещения - как правильно крестить ребенка

Тривалість православного обряду хрещення не перевищує години. Після завершення, священик з дитиною на руках, тричі обходить купіль. Якщо хрестили хлопчика, його ще вносять у вівтар; дівчинку священик схиляє перед іконою Божої матері.

По завершенні обряду всі їдуть відзначати хрестини. На святковому столі обов'язково повинні бути солодкі пироги, каша з цукром, молоко і масло або солодкий крупник (запіканка з крупи) з ягодами і фруктами.

В якості подарунка, хресні батьки повинні подарувати хрещенику такий подарунок, який стане в нагоді йому в майбутньому. Це може бути як набір столового срібла, так і невеликий накопичувальний депозит. Іншим гостям у виборі подарунка ніяких строгих правил не ставиться, вони можуть вибрати все, що захочуть – іграшки, одяг, срібні прикраси.