(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Хрещені батьки. Вимоги

Будучи світськими людьми, ми з Вами сьогодні не до кінця знаємо і розуміємо, що бути хрещеною або хрещеним для немовляти - це не тільки почесно, але і відповідально, а про свої обов'язки в якості хрещеної матері або хрещеного батька у нас найчастіше дуже туманне уявлення.

Ось чому перш, ніж прийняти на себе ці зобов'язання перед батьками дитини, перед ним самим і перед Богом, потрібно знати, чого саме чекає від Вас в цій якості Церква.

З історії обряду хрещення.

Давайте почнемо з історії. Ми з Вами знаємо, що в II-III століттях нашої ери гоніння на християн все ще тривали. Саме тому і простим християнином-прихожанином, і, звичайно, хрещеним або, як прийнято говорити, воспреємником, могла стати тільки людина не просто воцерковлена, але і перевірена на стійкість і знання основ своєї віри.
Вимоги до православ'я хреснимВимоги до православ'я хресним

По-перше, як раз на знання християнства майбутнім хрещеним влаштовували справжній іспит, причому розмовляв і ставив їм питання найчастіше сам єпископ. І якщо результат його не задовольняв, хрещеним пропонувалося уважно вивчити свою релігію під керівництвом більш досвідченого і перевіреного християнина. Справжні курси підвищення кваліфікації!

По-друге, аж до четвертого століття обряд хрещення не був індивідуальним: це був справжнє загальне свято, що проходило в строго певний час – напередодні Пасхи і П'ятдесятниці і в Різдвяний і Богоявленський святвечір. До того часу, коли у VI столітті у Візантії християнство стало державною релігією, в Церкву вже були сформовані дуже чіткі правила, що стосуються хрещення, і обряди. У майже незмінному вигляді вони зберігалися до середини VIII століття.

Вимоги до православ'я хресним.

Що ж змінилося за ці століття? Потрібно сказати, що чим більш світським ставав наш з вами світ, тим лояльніше підходила до своїх обрядів Церква. І тільки Православ'я на сьогоднішній день зберегло їх в дещо спрощеному, або в колишньому вигляді. Особливо це стосується обряду хрещення і тих вимог, які пред'являються православ'ям до Вас, шановні хресні.

Насамперед, Ви повинні бути і самі хрещеною, носити хрестик. Бути повністю воцерковленою, тобто відвідувати всі служби і активно брати участь в житті храму – варіант у наш час все-таки складний і тому нечастий. Але хоча б у свята бувати на службі зовсім не зайве для майбутніх хрещених батьків.
Обов'язки хрещенихОбов'язки хрещених

Стародавній іспит єпископу давно вже замінює попередня бесіда з батюшкою, яка жодного завдання перевірки Вас на міцність і знання християнства перед собою не ставить. Швидше, навпаки: священнослужитель сам розповість, як виглядає майбутній обряд Хрещення, що потрібно від Вас, яка ступінь вашої участі в ньому. Які молитви Вам потрібно до цього моменту знати. Відповість на всі Ваші запитання, ставити які обов'язково потрібно, не соромлячись свого «невігластва». Пояснить вашу роль у подальшому житті хрещеника – роль насамперед духовну. Така попередня бесіда вже з цієї причини – обов'язкова.

Обов'язки хрещених.

Погоджуючись стати хрещеною матір'ю або хрещеним батьком немовляти, Ви повинні заздалегідь знати зміст своїх майбутніх обов'язків перед ним. Говорячи загальними словами – це духовне виховання Вашого хрещеника. Конкретно – це значить не тільки бачитися з малюком в день його народження і день Ангела (хрестин) і дарувати йому подарунки, пам'ятаючи, що для маленького християнина його іменини (так називають у Церкві день хрестин) свято більш важливе, ніж день народження.

Ваш найперший обов'язок – молитися за малюка! Якщо до цих пір Ви молилися не систематично або взагалі не молилися вдома, потрібно привчити себе хоча б раз в день, краще перед сном, до молитви за нього. Дуже добре, якщо Ви зумієте вибрати час для того, щоб по церковним святам носити крихітку до причастя. А коли дитинка підросте – розповідати йому в доступній формі про Бога і нашої віри в Нього.

Як бачите, якщо батьки відповідають за загальне виховання свого малюка, то Ви дійсно відповідаєте за його духовну складову.

Традиції хрещення.

Тепер повернемося до обряду Хрещення і поговоримо про більш земні речі. Тут з давніх часів збереглося ще кілька традицій.
Традиції хрещенняТрадиції хрещення

Один хресний у хлопчика або дівчинки.

Якщо хрещених не двоє, а один, то у хлопчика це повинен бути чоловік, у дівчинки – жінка, хоча в наші дні це не дотримується настільки суворо.

Що купують хрещена і хресний?

За традицією з речей, необхідних для хрещення, хрещена купує і дарує хрестильну сорочечку і крижму, хоча зараз дуже часто батьки беруть це на себе. Якщо так – слідуючи народним звичаєм, подаруйте в цей день чайну або десертну срібну ложечку. Хрещений батько повинен придбати для свого підопічного хрестик.

Сповідатися і причаститися перед хрещенням.

Не більше, ніж за тиждень до дня хрестин, Вам слід побувати на службі і сповідатися. Дуже добре, якщо одночасно вийде причаститися. Дізнайтеся під час бесіди з батюшкою, які правила приготування до причастя!

Що одягнути хресній?

І останнє стосується в основному жінок. Одягніться в храм, як це належить у християн: голова, плечі і руки повинні бути покриті, спідниця – пристойної довжини не вище колін і, звичайно, ніяких декольте. Що стосується хусточки, вона повинна бути з такої тканини, яка не ковзає по волоссю або, якщо у Вас є тільки ковзні хустки, зав'яжіть надійніше: Вам часто під час обряду доведеться брати немовля на руки, поправляти головний убір буде незручно і ніколи.
Що одягнути хресній?Що одягнути хресній?

Можна фарбуватися в церкву?

Важливий момент: якщо Ви вживаєте косметику – на здоров'я, ніхто Вам і слова не скаже. Виняток – губи, які, йдучи до храму, фарбувати не можна. Вам доведеться цілувати хрест і Євангеліє, а робити це нафарбованими губами не можна ні в якому разі.

Погодьтеся, що правила, які Ви повинні дотримуватися під час Хрещення, зовсім не такі вже складні. А ми бажаємо Вам від усієї душі провести цей день гідно і так, щоб він залишився і у Вашому житті, і в житті Вашого хрещеника і його батьків справжнім святом – днем духовного народження нового християнина.