(095) 756-35-76
(096) 081-50-18
График работы:
Пн-Сб 8:00-20:00

Головне про Таїнство Хрещення

Хрещення - найбільше християнське таїнство, що очищає людину від гріхів і знімає з нього осуд за первородний гріх. З Хрещення починається зіткнення людини з Церквою, він стає членом тіла церковного, за нього починає молитися вся Церковна повнота. Хрещення встановив власним прикладом Ісус Христос, що хрестився в Йордані.

Хрещеними можуть бути:

- вагітні та незаміжні жінки;
- рідні брати і сестри, бабусі, дідусі та інші родичі;
- куми батьків (хрестити дітей один у одного);
- люди іншої національності.

Хрещеними не можуть бути:

- інославні (мусульмани, католики, баптисти, протестанти);
- рідні батьки.

Коли треба хрестити дитину?

Чим раніше, тим краще. Бо з моменту хрещення у малюка з'являється Ангел Хранитель і небесний покровитель. Дитину можна причащати і молитися за неї в храмі.

Подруга засудила мене за те, що я хрестила свою дочку в дитинстві і «не дала їй можливості вибрати віру». Що ви думаєте з цього приводу?

Цікаво, а якщо у вашої подруги є діти, вона чекає, коли вони підростуть і, наприклад, захочуть йти в школу, вдягати теплі речі, якщо холодно, їсти манну кашу, а не чіпси? Лікує вона своїх дітей або чекає, коли виростуть і почнуть розуміти, як діють уколи і таблетки? Якщо вона все це робить, то де ж її демократія, чому вона ґвалтує дитину? Значить, вона вважає, що вона доросла, розумна і краще розбирається, що корисно дитині, а що ні. Так чому ж в найголовнішому, в питанні віри, ми повинні пускати все на самоплив? Так що, радячи вам залишити вибір віри дитини до її подорослішання, вона сама надходить непослідовно.

Мене хрестили через окроплення, а не занурення. Чи дійсно хрещення?

Безсумнівно, православна традиція хрещення через занурення найвірніша. Але, тим не менш, хрещення через окроплення або триразове обливання в ім'я Святої Трійці теж. Ваше хрещення дійсне, перехрещуватися категорично не можна. Звичайно ж, можна тільки вітати ті храми, де роблять спеціальні баптистерії (хрещальня) для хрещення дорослих. А маленьких дітей і так завжди можна занурити в хрещальну купіль. Про важливість хрещення через занурення говорить хоча б таке канонічне правило, що особи чоловічої статі, хрещені в клініках, лікарнях через окроплення згодом, ставши дорослими, не мали права бути священнослужителями.

Чи Правда, що не можна похрестити дитину з хрестиком іншої людини?

Міркування про те, що таким чином малюк може «взяти чужий хрест» або «взяти чужу долю» — гріховні і забобонні. Доля кожної людини знаходиться в руках Божих. До області гріховних забобонів належить думка про те, що чим більшого розміру натільний хрестик дитини, тим важчий хрест йому належить нести.

Чи можна прати крижму?

Крижму (рушник) прати небажано, оскільки після миропомазання немовляти на ній можуть залишитися частинки святого світу. А одяг, який не стикався зі світом, при необхідності можна випрати в будь-який день і навіть в день хрещення.

Що робити, якщо крижма загублена?

Більшість хрещених людей поняття не мають, де знаходиться їх крижма, це обрядова сторона хрещення, не варто зраджувати йому великого значення.

Чи можуть батьки дитини бути нехрещеними?

Хрещення батьків не є обов'язковою умовою для хрещення дитини. Але якщо вони вважають за необхідне подарувати таке благо, як хрещення, своїй дитині, то навіщо обкрадати себе і ризикувати своєю вічністю? Слід врахувати, що нехрещені люди не можуть бути присутніми на таїнстві хрещення.

Чи можуть інославні родичі бути присутніми на хрещенні?

Нехрещені люди не можуть бути присутніми на таїнствах Церкви.

Чи Правда, що мати не може бути присутньою на хрестинах?

Жінка не може заходити в храм протягом 40 днів після пологів, тому що в цей час вона знаходиться на очищенні. Якщо ви хрестите дитину до закінчення цього терміну, дійсно, мати не повинна знаходитися в церкві. Якщо ж після, то, взявши у священика молитву матері, жінка може бути присутньою при хрещенні дитини.

Чи можна поміняти хресного/хресну?

А чи можна дитині поміняти маму? Прийомних матерів, звичайно, може бути скільки завгодно, але народила-то все-таки одна, і змінити її неможливо. Точно так само і з духовним народженням: хто був хрещеним у хрещальній купелі, той і є хрещеним. Якщо з якоїсь причини ми втрачаємо контакти з хрещеними, але хочеться, щоб у дитини були такі, що можна «призначити» якусь хорошу людину умовно-почесним хрещеним.

Чи можна стати хрещеним заочно?

Іноді люди хочуть вважати хресними тих, хто фізично не був присутній на хрещенні. Але хрещення - це таїнство, тому хто стояв біля хрещальної купелі і сприймав дитину, той і є хресним. А не той, кого формально вписали в свідоцтво про хрещення.

Чи можуть хрещені одружитися?

У нас думка про те, що хресні батьки не можуть між собою укласти шлюб, настільки поширена, що вже вважається якоюсь нормою, майже догмою. Але якщо врахувати, що в Греції (від якої ми сприйняли хрещення) є традиція брати одного хресного відповідно статі дитини, то виходить, що у нас другого хресного беруть для пишноти таїнства. Принаймні, я не зустрічав законодавчих заборон вступати в шлюб хрещеним. Упевнений, що, видаючи таку відповідь, я викликаю на себе гнів інакомислячих опонентів. Але я неодноразово читав багато публікацій, згодні з моєю думкою.

Кого взяти в хресні, якщо серед знайомих немає воцерковлених людей?

Звичайно, добре, коли хресні — люди воцерковлені: вони будуть молитися за хрещеника, і, сподіваємося, брати участь в його православному вихованні. Але це ідеал хресного. На жаль, реалії сьогоднішнього світу такі, що у нас, при переважній більшості хрещених людей, воцерковлених і по-справжньому віруючих — 2-3%. Де ж на всіх дітей набратися віруючих хресних? Тому хрестите з тими хресними, яких знайдете, нехай навіть не особливо воцерковленими. В надії, що вашої батьківської віри буде достатньо для того, щоб виховати дітей справжніми християнами.

Чи може бути хресним неправославна людина?

Рекомендацію партії може давати тільки член партії. Тому восприємником православного може бути тільки православний. Адже хрещений у відповіді перед Богом за свого хрещеника і зобов'язаний вчити його православній вірі, а не інославних помилкам.

Чи потрібні хресні дорослій людині?

У дорослому віці допускається хрещення без хресних, бо людина ручається сам за себе.

Чи може бути дві пари хресних?

За бажанням батьків таке іноді трапляється. Заборон немає. В надії, що буде більше молитовників і потенційних вчителів у вірі для дитини.

Чи може бути один хресний?

За правилами Церкви, при хрещенні повинен бути один восприємник відповідно статі охрещуваного: у дівчаток — жінка, у хлопчиків — чоловік. У Греції, від якої ми прийняли хрещення, так і є. Те, що у нас для дитини вибирають хрещеного батька і матір, носить скоріше традиційний характер.

Чи можна хрестити дитину без хресних?

Якщо не виходить знайти хресного, можна попросити, щоб хресним був сам священик, який здійснює хрещення. Або дідусь/бабуся. Якщо і це не вийде, не залишати ж дитину нехрещеним-похрестіть без хресних. До того ж, останнім часом немовлята народжуються дуже слабенькими, часто священикам доводиться хрестити їх прямо в лікарні, в реанімації, куди нікого не пускають, в тому числі і хрещених.

Чи можна хрестити дитину під іншим ім'ям?

Захоплення подвійними іменами — це нова єресь XXI століття. Хрестячи дитину, ми нарікаємо його ім'ям якогось святого. Цей святий є небесним покровителем людини, а коли за паспортом людина живе під одним іменем, а в хрещенні і в Церкві — під іншим, то виходить, що у повсякденному житті його весь час дражнять якоюсь кличкою. Відгукуючись на неї, людина побічно принижує свого небесного покровителя, в честь якого він хрещений. Це не християнський підхід, зокрема, подібне явище є в секті мормонів (таємне ім'я при хрещенні). В Церкві тільки тоді допускається хрещення з ім'ям, відмінним від того, що записано в свідоцтві про народження, коли такого імені немає у православних святцях (Перебудова, Ваучер, Трактонина, Сталіна та інше), а батьки вже вписали його в свідоцтво про народження. Тоді при хрещенні дається таке ім'я, яке є у святцях, на честь якогось святого, а не в честь трактора, Леніна чи рабині Ізаури.

Я хрещений, але також хрестився в іншій релігії. Потрібно хреститися другий раз?

Святе Письмо категорично говорить про єдине хрещення. Бо при хрещенні відбувається таємниче священнодійство, при якому проста людина стає християнином. Якщо він відпадає з якоїсь причини від православної віри, коли хоче знову повернутися, приймається через покаяння, а не повторне хрещення. Тим більше що» таїнства інших релігій безблагодатні і недійсні.

Не знаю, чи хрещений я. Що робити?

Якщо виникають подібні здивовані питання, слід прийти в православний храм і попросити священика вчинити таїнство хрещення зі словами: «Аще не хрещений (якщо не хрещений), хрещається раб Божий…»

Що входить в обов'язки хресного?

Не дарувати подарунки хрещеникам на дні народження! А молитися за них, і в міру своїх можливостей виховувати в православній вірі. Часто люди воцерковлені не хочуть ставати хрещеними дітей, чиї батьки є православними тільки на ім'я і не відвідують храм Божий. Мовляв, як же я зможу виховати малюка в православній вірі без допомоги рідних батька і матері? Звичайно, вони мають рацію. Але слід пам'ятати і про те, що при хрещенні дитина отримує Ангела Хоронителя і благодать Божу, за нього можна молитися в церкві, подавати записки і ставити свічки. А Господь за своєю милістю часто творить різні чудеса, даруючи допомогу зцілення навіть хрещеним, але мало воцерковленим своїм дітям. Допоможіть дитинці хоча б прийняти хрещення. Цим ми посадимо зерно віри в надії, що Господь виросте з нього плід для Царства Небесного.

Чи можна православному бути хресним у Іновірців?

Канонами Церкви православним християнам заборонено участь в інославних «таїнствах», бо, присутні на них, ми визнаємо їх дійсними і відрікаємося від істинної віри.

Хто мій небесний покровитель?

Кожна людина хреститься на честь якогось святого. Наприклад, Миколай на честь святителя Миколая, який є його небесним покровителем. Якщо людина не знає, в честь якого святого його хрестили, а ім'я, яке він носить, мають кілька святих, тоді треба вибрати або найближчого до дня народження, або найближчого до дня хрещення, або просто будь-якого, кого людина хоче вважати своїм небесним покровителем. І тоді день пам'яті такого святого буде днем ангела цієї людини.

Чи можна похрестити людину заочно?

А чи можна зробити операцію людині без його присутності? Чи можливо нагодувати людину заочно? І яким чином можна хрестити дорослу людину без його присутності і без його згоди? Звичайно ж, ні.

Чи потрібно хреститися, якщо чоловік / дружина/ наречений на цьому наполягають?

Про дорослих людей в Євангелії сказано: «Якщо має віру і хреститься, врятований буде». Посилаючи апостолів на проповідь, Христос говорив: «Ідіть, навчіть всі народи, хрестячи їх в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа». Ці місця Євангелія говорять нам про те, що доросла людина, яка бажає прийняти хрещення, повинен вірувати в Христа і знати основні істини християнського віровчення. Без віри хреститися не можна. Адже це не Театральна обрядова дія, це таїнство.